top of page
 • לאיזו ממשלה תצטרפו
  אנחנו לא פוסלים אף מפלגה ואף מועמד, כל עוד אין מניעה משפטית, וכל עוד נקבל את משרד האוצר ואת היכולת לבצע את כל הרפורמות הנדרשות במשק.
 • מאמין בדרך של המפלגה הכלכלית ורוצה לוודא שהקול שלי נספר
  אנו יודעים בוודאות, שכל קול שלא הולך לכלכלית, מחזק את המפלגות מימין ומשמאל, מפלגות שמשקרות ועובדות עלינו בעיניים ואשר הובילו אותנו בשנים האחרונות לאסון כלכלי וחברתי. מי שלא יצביע למפלגה הכלכלית יקבל את אותה שיטה, את אותן עליות מחירים, את אותן עליות במחירי הדיור, בדיוק את אותו הדבר ואף גרוע מכך! מי שלא יצביע לכלכלית, ימצא עצמו עני יותר ואת כספו שווה פחות. מי שלא יצביע לכלכלית, זורק את קולו לפח ומחזק את בעלי ההון, הטייקונים, המונופולים והמושחתים מימין ומשמאל ומשאיר את ילדיו להתמודד עם המדינה היקרה בעולם המערבי. כל קול לכלכלית, הוא עוד יד לערעור השיטה הקיימת והפסקת העושק של כולנו. עוד גפרור שיהפוך ללהבה, תחת ישבנם של הפוליטקאים. מי שיצביע למפלגה הכלכלית, ייתן עוד קול למחאה אמיתית! לשינוי אמיתי של השיטה! למען ילדינו ולמען כל עם ישראל!
 • מדוע שתקבלו את משרד האוצר
  לא ניכנס לשום קואלציה ללא תיק האוצר! את השינויים שאנו באים לעשות, ניתן לבצע אך ורק ממשרד האוצר ולא משום מקום אחר
 • מדוע המפלגה הכלכלית רצה לבד ולא חוברת למפלגה קיימת
  הכלכלית היא לא רק מפלגה. הכלכלית מייצגת תפיסת עולם שלמה - הכלכלית היא תנועה שבאה לשנות את פני החברה והכלכלה בישראל. אנו פה בשביל להישאר. אנו המפלגה היחידה עם תוכנית סדורה לכלכלה, לחינוך, לבריאות, לאיכות הסביבה, לתשתיות, לרווחה, לתחבורה, בטחון פנים ונושאים נוספים. כל המפלגות האחרות נעדרות מצע במקרה הטוב, או עוסקות בהולכת שולל של הציבור אנו המפלגה היחידה שאינה שבויה של בעלי ההון, או בעלת חובות לבנקים, ולכן אנו היחידים שיכולים גם לממש את תוכניותנו באופן חופשי. המפלגות האחרות, ללא יוצא מן הכלל, הן שבויות בידיהם של בעלי ההון וסובלות מניגודי עניינים במקרה הטוב. המטרה שלנו היא לשנות את פני הכלכלה והחברה. לא נוכל לעשות זאת על ידי חבירה למפלגות, אשר נתמכות על ידי בעלי הון. ללא כוח פוליטי עצמאי, לא ניתן לבצע את הרפורמות הנדרשות בכלכלה ובחברה. לא לשם כך הקמנו את המפלגה ולכן אנו רצים כרגע לבד. המפלגה הכלכלית לא פוסלת ריצה משותפת בעתיד כסיעה נפרדת, במידה ויינתן למפלגה הכלכלית הכוח הנדרש לקיום הרפורמות הנדרשות. לא ניכנס למשרד האוצר בשביל להיות "פוסטר" של אף מפלגה. אנחנו פה בשביל להישאר. פרופ' זליכה ופעילי המפלגה באו בשביל לשנות את פני החברה והכלכלה, ולא בשביל לחפש ג'וב או כיבודים.
 • אני כבר מאוכזב מפוליטיקאים וקשה לי להאמין עוד
  נכון. הפוליטיקאים אכזבו אותנו. גם פרופ' זליכה מעדיף שמשהו אחר יעשה את העבודה ויפרק עבורנו את המונופולים, יילחם בבנקים ובבעלי הון ויבטל את הטבות המס שמקבלות החברות הגדולות. אבל לנוכח חוסר היכולת והרצון של הפוליטיקאים, לא נשאר לנו ברירה. אף אחד לא יעשה את העבודה בשבילנו. בוודאי שלא הפוליטקאים שאת הקמפיין שלהם מממנים בעלי ההון וגורמים אינטרסנטים - שלא רוצים לשנות דבר. המפלגה הכלכלית לא תלויה באף בעל הון ואינה חייבת דבר לאף אחד מהם . לפרופ' זליכה יש ידע וניסיון מוכחים במאבק בטייקונים, מונופולים ובפוליטקאים מושחתים בתקופת היותו החשב הכללי לאוצר בין השנים 2003-2007 תחת נתניהו. לפרופ' לזליכה יש כבר קבלות!
 • לא הבנתי, האם המפלגה הכלכלית היא מפלגת שמאל או ימין
  לראשונה בתולדות מדינת ישראל קמה מפלגה אשר שמה לה למטרה לשנות את השיטה הכלכלית שהשתרשה ברבות השנים ויצרה מערכת אי שוויונית שגוזרת על חלקים נרחבים בציבור לקרוס תחת נטל יוקר המחייה. המפלגה הכלכלית מאמינה שהפיצול בין ימין ושמאל נועד לשרת בעיקר את כוחות ההון שלטון, אשר הם המרוויחים העיקריים מהעיסוק הציבורי בנושאים מדיניים במקום לעסוק בנושאים כלכליים - חברתיים כמו בכל העולם. ממשלות הימין וממשלת השינוי הוכיחו שאין הבדל גדול מבחינה ביטחונית מדינית ביניהם. המפלגה הכלכלית היא מפלגת מרכז ימין. יו"ר המפלגה , פרופ' ירון זליכה הוא בעל עמדה מדינית ימנית וחברי המפלגה מחויבים להצביע אך רק בנושאים מדיניים שיש לגביהן קונצנזוס ציבורי רחב.
 • אני שמאלני, שמעתי שפרופ' זליכה מוכן לשבת עם נתניהו וגוש הימין. למה שאצביע לו
  המפלגה הכלכלית הינה מפלגת מרכז ימין, אשר לא פוסלת ישיבה עם אף מועמד, כל עוד הדבר מתאפשר משפטית וכמובן המפלגה תקבל את משרד האוצר ואת היכולת לבצע את כל הרפורמות הנדרשות. כלכלה לא מבחינה בין ימין ושמאל מדיני והמפלגה הכלכלית היא בראש ובראשונה מפלגה של מקצוענים. גם שמאלנים רוצים וצריכים להיות מסוגלים לקנות דירה לילדים שלהם, גם שמאלנים רוצים לחיות פה בכבוד, במרכז או בפרפריה. הכלכלה לא מבחינה בין גזע, מין או דת. מי שרוצה לשנות את פני החברה, להוריד את יוקר המחיה, להיות מסוגל לרכוש דירה בעתיד, מוזמן להצביע למפלגה הכלכלית. אנו פה בשביל להוריד את יוקר המחיה ומחירי הדיור בשביל כל עם ישראל
 • כיצד תורידו את מחירי הדיור
  הדרך היחידה להורדת מחירי הדיור היא על ידי הוצאת המשקיעים משוק הדיור. משקיעים יצאו משוק הדיור רק על ידי יצירת צמיחה במשק. צמיחה אשר תייצר אלטרנטיבות השקעה טובות יותר עבור המשקיעים ותאפשר מחד גיסא עליית השכר הריאלי והעלאת ריבית במשק החיוניות שתיהן להורדת מספר המשכורות לדירה. הבעיה היא קודם כל בביקושים מלאכותיים שנוצרו עקב צמיחה נמוכה וריבית נמוכה. לא ניתן לעמוד בקצב גידול הביקוש, גם אם נבנה כפול מכפי שנבנה היום. ביקושים מלאכותיים לדיור מתרחשים רק בהיעדר כל אלטרנטיבת השקעה אחרת, והם סימפטום לכלכלה כושלת ולמשק חולה. הדרך של הכלכלית תוביל לצמיחה מהירה שתמנע את כניסת הביקוש המלאכותי. מדיניות הצמיחה המהירה היא הסיבה המרכזית שבמהלך תקופת כהונתו של פרופ' זליכה באוצר, ירדו מחירי הדיור מ-96 משכורות ל-80 משכורות בלבד. חלום רחוק מהסך של למעלה מ-150 משכורות היום.
 • כיצד תייצרו צמיחה במשק
  צמיחה במשק נייצר על ידי רפורמה בנטל המס שבמסגרתה הורדת מיסים לכלל הציבור כנגד ביטול הטבות המס שמקבלות החברות הגדולות, עידוד העסקים הקטנים, איסור פעולתם של יבואנים בלעדיים, ביטול כלל המכסים, פירוק מונופולים, כולל אכיפה של חוק המונופולים שגובים מאיתנו מחירים מופרזים. בנוסף, נבטל משרדים מיותרים ונדאג להוצאת פרוייקטי התשתית מידי החברות הממשלתיות הלא יעילות למכרזים בין לאומיים פתוחים.
 • מדוע רק המפלגה הכלכלית יכולה להביא לצמיחה במשק
  בשביל להביא לצמיחה יש להתעמת עם החברות הגדולות, עם בעלי ההון הגדולים ועם הבנקים. זה מאבק לא פשוט ולא נעים. הרבה יותר קל להעלות את המע"מ מאשר לבטל הטבת מס לחברות הגדולות. המפלגה הכלכלית לא תלויה באף בעל הון ואינה חייבת דבר לאף אחד מהם . לפרופ' זליכה יש ידע וניסיון מוכחים ביצירת צמיחה ומאבק בבעלי הון בתקופת היותו החשב הכללי לאוצר בין השנים 2003-2007 תחת נתניהו . לכן, רק אנחנו נוכל באמת להביא לשינוי.
 • אתם מציעים לבטל את החוק לעידוד השקעות ואת הטבות המס שמקבלות החברות הגדולות. האם מהלך זה לא יגרום לחברות הללו לעזוב את ישראל ובעקבות כך נאבד משרות רבות וניצור אבטלה
  ראשית, החוק לעידוד השקעות הון והטבות המס האחרות בפקודת מס הכנסה, אותן מקבלות החברות הגדולות, נותן ייתרון לא הוגן לאותן חברות, על חשבון חברות אחרות וכך מדכא את התחרות, מסייע ליצירת מונופולים, מעוות את שער החליפין ומעלה את יוקר המחיה. עלות החוק וההטבות השונות נאמדות בכ 20 מיליארד שקלים לשנה, בכל שנה !! המחקרים השונים, הניסיון שנצבר בישראל והשוואה אל המקובל במערב, מצביעים כולם כי עלות ההטבות אינה מצדיקה את התועלת. כמו כן, בשנת 2003 בתקופת פרופ' זליכה כחשב הכללי במשרד האוצר, קוצצו במחצית הההטבות הנכללות בחוק עידוד השקעות הון, ולמרות זאת אף חברה לא עזבה את ישראל. מנגד, בין היתר בזכות קיצוץ זה, הורדנו את המע"מ ויצרנו צמיחה חסרת תקדים במשק. מפעלי ים המלח, אינטל או טבע לא ימהרו כל כך לעזוב את ישראל – או מכיוון שאין זה אפשרי כלל (מפעלי ים המלח) או מכיוון שאותן חברות נהנות מכוח עבודה איכותי. כך או כך, על כל משרה שנאבד בחברות הגדולות, נקבל לפחות שתי משרות בעסקים הקטנים, שהם מנוע הצמיחה האמיתי של המשק. לסיכום, החוק לעידוד השקעות מדכא תחרות, מעוות את שער החליפין, עלותו גבוהה מהתועלת שלו ואת הצמיחה במשק נשיג מהעסקים הקטנים ולא על ידי סיבסוד חברות גדולות ורוחיות שמקורבות לשלטון.
 • האם המפלגה הכלכלית היא סוציאליסטית ? אני מחשיב עצמי כקפיטליסט, בעד שוק חופשי, אבל שמעתי שפרופ' זליכה תומך בהסתדרות. האם זה נכון
  המפלגה הכלכלית היא מפלגה ליבראלית הדוגלת בחופש כלכלי ומתנגדת הן לסוציאליזם והן לקפיטליזם חזירי. חופש אינו מתיישב עם מונופולים, יבואנים בלעדיים וחברות ממשלתיות לא יעילות. אנו מתנגדים לכל מונופול, בין אם הוא פרטי ובין אם הוא ציבורי הנשלט על ידי וועד עובדים (למשל רשות שדות התעופה או רכבת ישראל), הגם שמונופול פרטי גרוע בהרבה ממונופול ציבורי (ולכן אנו מתנגדים להפרטת מונופול ציבורי מבלי שהוא נפתח קודם לכל לתחרות משמעותית). בה בעת אנו ממש לא נגד עובדים או וועדי עובדים. במשק כה מעוות כמו המשק הישראלי, הנשלט על ידי בעלי הון וריכוזיות גבוהים, ישנם מיליוני עובדים הזקוקים לסיוע ולעזרה. על כן, אנו תומכים בוועדי עובדים בחברות שאינן מונופולים ומאמינים כי שכר הוגן ותנאי עבודה טובים הם אמצעי חשוב וחיוני בדרך לכלכלה ליברלית. יתר על כן, המחקר האקדמי מעיד כי קיים קשר חיובי ומובהק בין שיעור התארגנות עובדים, לבין רמת ההכנסה לנפש וקשר שלילי מובהק עם שיעורי העוני. זאת ועוד, אדם סמית, שיש הרואים בו אבי הקפיטליזם בכבודו ובעצמו תמך בהתארגנות עובדים כמשקל נגד לריכוזיות ההון ונטייתו לייצר מונופולים על חשבונו של הציבור.
 • מה עמדתכם בנוגע לשטחים ? האם אתם בעד ארץ ישראל השלמה
  המפלגה הכלכלית היא מפלגת מרכז ימין, המתנגדת למדינה פלסטינאית מחומשת ותדאג לשמור על האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל בכל הסכם עתידי, במידה ויהיה כזה.
 • האם אתם תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ?
  המפלגה הכלכלית תומכת בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת בכלל והפעלת הרכבת הקלה בפרט. יחד עם זאת, כל רשות רשאית להחליט בעצמה לגבי הפעלת התחבורה ביישוב עצמו. כלומר, לא נכפה תחבורה ציבורית בבני ברק או אלעד. אולם, קווים בין עירוניים, כגון הרכבת הקלה יפעלו בשבת.
 • מה עמדתכם בנושא הרפורמה במערכת המשפט?
  ניתן לקרא את עמדתנו המלאה והמפורטת באתר המפלגה בקישור מטה: לצפיה - מתוך ישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט. 31.1.2023
 • שמעתי שאומרים שפרופ' זליכה הוא מגלומן. האם זה נכון
  במהלך כהונתו של פרופ' זליכה כחשב הכללי במשרד האוצר, בניגוד לקודמיו (ואלו שבאו אחריו) יצא למלחמת חורמה בטייקונים, במונופולים, בפולטיקאים מושחתים ובפקידים שעצמו עיניים לנוכח גזל הקופה הציבורית. באופן טבעי, כשנלחמים בכל כך הרבה קבוצות כוח יוצרים לא מעט אויבים. מכיוון שפרופ' זליכה הוא דוגמא ומופת למקצוענות, אומץ ויושרה לכל המלעיזים לא נותר, אלה להשמיץ אותו ולכנותו "מגלומן". יש לקחת בחשבון שחלקים מגופי התקשורת הישראל מוחזקים על ידי בעלי הון שהם הנפגעים העיקריים ממדיניותו של פרופ' זליכה ולכן לא פלא שמסע השמצה נגדו לובן על ידי התקשורת.
bottom of page